O biegu

4Rest Run to bieg, którego trasy prowadzą ścieżkami Puszczy Niepołomickiej, lasu położonego blisko Krakowa, jednak daleko od zgiełku dużego miasta. Można tu poczuć atmosferę otaczającej nas przyrody, spotkać sarnę czy jelenia, a gdy dopisze nam szczęście nawet łosie czy bobra. A gdy spojrzymy w górę być może uda się zobaczyć cicho przemykającą sowę.

Dla uczestników biegu 4Rest Run przygotowaliśmy dwie trasy. 
Do startu na 10 km zapraszamy zawodników indywidualnych oraz czteroosobowe drużyny. To tradycja, która wyróżnia tę imprezę spośród innych, a rywalizacja teamów zawsze wywołuje najwięcej emocji. 😊
Bieg na 5 km proponujemy zawodnikom indywidualnym, zarówno miłośnikom ścigania się z rywalami, jak i tym, dla których tempo nie jest najważniejsze. Dzięki przyjaznym limitom czasu są to zawody dla każdego.

4Rest Run to również sposób na spędzenie czasu przez całą rodzinę. Na polanie startowej nie zabraknie atrakcji dla młodszych i starszych kibiców.

Czekamy na Was na parkingu leśnym z akcesoriami gimnastycznymi przy DK 75 między Niepołomicami a Szarowem. Dokładna lokalizacja:
GPS: 50.014586, 20.240274

Google Maps

Do zobaczenia w Puszczy Niepołomickiej!

Historia

Zanim zrodziła się koncepcja stworzenia biegu 4Rest Run grupa pasjonatów ze stowarzyszenia Niepołomice Biegają wspólnie organizowała rozmaite zawody biegowe. Doświadczenie i przede wszystkim zaangażowanie tych osób zaowocowało pierwszym śmiałym pomysłem na bieg po Puszczy Niepołomickiej. Pierwotnie miał to być maraton, jednak mierząc siły na zamiary i realnie oceniając możliwą frekwencję zdecydowano się na drużynową sztafetę 4x10,5 kilometra pod hasłem „Razem przebiegniecie maraton”.

Już w większym gronie pomysł ten rozkwitał i nabierał kształtu. Nie do końca wiadomo, kto wymyślił nazwę 4Rest Run, ale idealnie wpisała się ona w charakter zawodów w Puszczy. Powstał projekt logo, później medalu, a z biegiem czasu wszystkie grafiki i cała oprawa biegu. Przygotowania od strony organizacyjnej, formalnej i marketingowej nabierały tempa.

Aby zachęcić zawodników oraz rozkręcić pierwszą edycję biegu szukano chętnych wśród pojedynczych drużyn, często również wśród biegowych znajomych. Do wspólnej rywalizacji udało się zmobilizować kilka firm z niepołomickiej strefy przemysłowej. Ostatecznie wystartowało 47 drużyn, czyli 188 osób. Impreza okazała się na tyle udana, że postanowiono iść za ciosem i organizować 4Rest Run raz do roku.

Na kolejne edycje zapraszano znanych biegaczy. Po leśnych ścieżkach Puszczy Niepołomickiej biegali zawodnicy Salco Garmin Team - Bartosz Gorczyca, Robert Faron, Paulina Wywłoka, Łukasz Sagan (wtedy z polskiej czołówki biegaczy górskich), a przede wszystkim drużyna „Rozchodniaczek” - Robert Korzeniowski, Grzegorz Sudoł, Katarzyna Golba i Ilya Markov.

Bieg cieszył się dużą popularnością. W 2017 roku padł rekord frekwencji: 123 drużyny, czyli łącznie 492 osoby. Polana startowa i okoliczne parkingi pękały w szwach, dlatego na kolejne edycje wprowadzono limity zgłoszeń, aby pomieścić wszystkich zawodników i kibiców.

4Rest Run naturalnie ewoluował i zmieniał się zgodnie z aktualnymi trendami, wymaganiami oraz doświadczeniem w organizacji. W 2020 roku, ze względu na pandemię, zmieniona została formuła biegu. Zamiast sztafety pojawiły się klasyfikacje indywidualne oraz dwie trasy o długości 5 i 10 kilometrów. Aby podtrzymać tradycję na dłuższym z dystansów zachowana została klasyfikacja drużynowa.

Konwencja piknikowo-wystawowa od samego początku stanowiła nieodłączny element zawodów. Impreza miała się kojarzyć z miłą atmosferą w gronie znajomych oraz wyróżniać się spośród innych biegów. Doskonale łączyło się to też z ogólnym zamysłem biegu na łonie natury.

Na najlepszych zawodników zawsze czekały duże nagrody w postaci bonów. Zespół organizacyjny działał na tyle prężnie, że udawało się również pozyskiwać mniejsze nagrody, które później losowano wśród wszystkich uczestników biegu. Z czasem upominków tych było tak dużo, że losowanie zamieniono na zabawę "Szansa na nagrodę", w której każdy mógł wygrać drobny upominek.

I tak mijały lata, aż pojawił się 2024 rok, a z nim dziesiąta, jubileuszowa edycja biegu. Dziś zespół organizacyjny to wielu ludzi, którzy przygotowują bieg od A do Z i zajmują się przydzielonymi zadaniami często już od samego początku roku. Planowanie, poszukiwania sponsorów, umowy z partnerami, wszelkie kwestie promocyjne, graficzne i wizerunkowe oraz niezliczona ilość innych spraw zajmuje dobre kilka miesięcy pracy. Bo kiedy kończy się jeden 4Rest Run to niemal od razu ruszają przygotowania do kolejnego.